Warning: inet_pton(): Unrecognized address in /var/www/ptuorgua_xplb47/data/www/xplb47.ptu.org.ua/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/utils.php on line 28
2021 Червень 18

18.06.2021

Свято Трійці або «Зіслання Святого Духа»

Що таке Трійця?

Трійця — в християнських уявленнях Бог, сутність якого єдина, але Його буття є особистісне ставлення трьох іпостасей: Отця — безначальної першооснови, Сина — абсолютного Сенсу, що втілився в Ісусі Христі, і Духа Святого — животворящого Початку.

Є у Трійці і інша назва — П’ятидесятниця. Ця назва вказує на дату святкування — на п’ятдесятий день після Великодня, до якої, як відомо, прив’язані багато християнських торжеств. Також в Україні широко вживають назви «Зелені Свята», «Зелена Неділя», «Зіслання Святого Духа».

Трійця. Традиції Свята

Через те, що Трійця — релігійне свято, то природно, в цей день ніколи не обходиться без служби в храмі, яка за традицією включає Божественну літургію і Велику вечірню.

Зелена Неділя

Причому храми на Зелені Свята заведено прикрашати зеленню: на підлогу зазвичай кладуть свіжоскошену траву, ікони прикрашають весняними квітами та молодими гілками дерев. Багато віруючих в цей день приносять з собою до церкви кілька гілок берези, щоб освятити їх, а потім поставити у себе вдома (зазвичай освячені гілки ставили близько ікон). Вважається, що таким чином можна захистити свій будинок і себе заодно від усього зла. Взагалі, береза є головний атрибут свята, її гілки символізують силу Святого Духа.

Ще одна традиція дня — влаштовувати застілля і запрошувати на торжество всіх родичів, друзів і близьких. До речі, через те, що П’ятидесятниця — це не пісний день, то у господинь є можливість продемонструвати всю свою кулінарну майстерність і порадувати своїх гостей найрізноманітнішими стравами. Однак традиційною стравою на Трійцю був і залишається коровай.

Раніше в День Святої Трійці влаштовувалися справжні народні гуляння — ближче до вечора у всіх селах починали водити хороводи, співати пісні і танцювати. Варто зазначити, що забави на Зелену Неділю не втрачають своєї популярності дотепер.

Крім того, в Трійцю завжди було заведено свататися. Так, вважалося, якщо посвататися на П’ятидесятницю, а весілля зіграти на Покров — день, коли, на думку наших предків, осінь зустрічається з зимою, то щасливе спільне життя забезпечена.

Також існує ще ряд традицій, пов’язаних з підготовкою до Трійці. Наприклад, за пару днів до свята віруючі зазвичай влаштовують генеральне прибирання в будинку. Річ у тому, що в сам День Святої Трійці не можна забиратися, а також шити та прати, іншими словами, виконувати якусь роботу по дому. А в батьківську суботу — день, що передує Трійці, — заведено відвідувати кладовища і поминати покійних.

Традиції свята

Напередодні Трійці в храмах проводяться цілонічні чування. Субота перед святом є поминальною: люди ставлять свічки за упокій душі померлих родичів.

У саме свято в храмах освячують трави і гілочки дерев, які в якості оберегу зберігають цілий рік. Господині до Трійці наводять в будинку чистоту, прикрашають житло свіжими гілками клена, берези, верби, липи, квітами і травами, що символізує процвітання і новий життєвий цикл.

До свята печуть пироги, готують м’ясні та рибні закуски. У деяких регіонах у цей день фарбують яйця в зелений колір. Тиждень, який йде після Трійці, називається Зеленою, адже вважається, що в ці дні Бог створив Землю і покрив її зеленню.

Прикмети Зелених свят

У ці дні – майже початку літа – природа просто промовляє до людини: мовою комах, пташок, природи. Не одне покоління вслухалося в цю мову, і всі ці спостереження вилилися в ланцюжок прикмет і вірувань, які передаються з покоління в покоління, а отже, здійснюються.

  • Дощ на Зелені свята – на гарний врожай грибів.
  • Зберете трави і квіти в цей день – отримаєте потужний оберіг і ліки від багатьох хвороб. З допомогою настоїв і відварів, приготованих з рослин, люди виліковувалися від багатьох недуг. А ще виготовляли талісмани і обереги для всіх членів сім’ї.
  • Вдале сватання цього дня – на вдалий шлюб: у родини будуть гарні діти, в оселі – гармонія, а в серцях – любов один до одного.
  • Напередодні Трійці всі рослини наділяються магічною і цілющою силою.
  • Хвороби та всілякі небажані моменти не притягуватимуться, якщо подавати щедру милостиню, надавати будь-яку допомогу тим, хто її потребував.
  • Скатертину, якою застеляли святковий стіл в Трійцю, зберігали з вірою, що вона здатна притягувати заможних женихів чи працьовитих наречених.
  • Якщо після дощику сонячна погода – значить, у цьому сезоні можна очікувати дуже багатого врожаю. Особливо це стосувалося зернових культур, лісових ягід і грибів.
  • Якщо зранку винести і покришити свіжу випічку на город – можна задобрити духів покійних родичів, щоб ті піклувалися про живих у інших світах.

Що не можна робити на Трійцю

  • Заборонена будь-яка фізична робота, особливо на землі (орати, копати, сіяти і садити)
  • Не можна стригтися, плести, в’язати, вишивати
  • Наші предки уникали купань в річках і озерах в цей день – вважалося, що русалка може вийти на сушу і забрати на дно
  • Поганою прикметою вважається гуляти весілля на 50-й день після Великодня, але добре свататися
  • За старих часів вірили, що на Трійцю приходять міфічні істоти – мавки і русалки, тому небажано одному йти в ліс або в поле

Крім того, як і в будь-яке інше християнське свято, необхідно уникати негативних емоцій і злих думок. Не можна сваритися, конфліктувати, пред’являти претензії, заздрити і ображатися.

Головне меню
Публічна інформація
Корисні посилання
Календар
Червень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Архіви
Сторінки сайту