ФОРМУЄМО ПСИХОЛОГІЧНУ СТІЙКІСТЬ (про мозок та психічні ресурси)
(За матеріалами з сайту Академія стійкості https://resilience.k-s.org.ua/czinnosti/znaty-i-zhyty-zgidno-zi-svoyimy-czinnostyamy/)
Турбота про мозок і психічні ресурси
В часи випробувань на мозок лягає збільшене навантаження, тож нам особливо важливо забезпечити належну турботу про його стан.
ВАЖЛИВО
- Мозок потребує достатнього та якісного сну.
Це не розкіш — це необхідність для нервової системи.
Сон відновлює ресурси мозку, реорганізовує пам’ять, він також вкрай важливий для здоров’я тіла.
Тому пильнуйте достатній (потреба в різних людей і в різні періоди життя різна — в середньому 7-8 год.), регулярний та якісний сон.
- Мозок, як і тіло, потребує здорового харчування.
Загалом ті ж принципи здорового харчування, які корисні для тіла та серцево-судинної системи, діють і для мозку.
Тож пам’ятайте про корисну їжу (та уникнення шкідливоії) і не лише про те, що ви їсте, але й коли, скільки та як. Надмір є теж шкідливим.
Споживайте їжу з уважністю, насолодою та вдячністю, і якщо є можливість — у доброму товаристві!
- Наш мозок потребує регулярної фізичної активності.
Фізична активність має позитивний вплив на вироблення в мозку речовин, що передають сигнал між нейронами, а тому сприяє навчанню, емоційній регуляції та психологічній стійкості.
Фізична активність є також чудовим способом зняти стрес, відновити сили, підняти настрій, більше того, навіть має ефект у лікуванні депресії та інших розладів.
- Важливість підтримки ресурсу.
Десь так, як наше тіло потребує балансу певних речовин в їжі, нам треба щоб у щоденному житті були різні види ментальної діяльності..
Щоби був час на навчання, пізнання нового, осмислення — бо наш розум спраглий вчитися!
Час для стосунків із близькими людьми — наша душа потребує відчувати близькість і любов.
Щоби було те, що творить певний емоційний стан, дозволяє відчувати зв’язок з цінностями (музика, поезія, художні фільми, духовні практики та ін.). Бо наше «серце» прагне краси, любові та світла.
Час на радість та святкування. Позитивні емоції дуже важливі!
І щоби була тиша, усамітнення, час із природою.
- Мозок потребує тренування і розвитку різних психологічних навиків.
Подібно до того, як під час занять спортом ми тренуємо різні групи м’язів та систем організму, психіка має свої системи, і вони потребують тренування й розвитку.
Як і заняття спортом — це не завжди лише в насолоду, часом є відчуття втоми та монотонності. Але регулярна практика поступово дає ефект, і врешті наша особистість та психологічні здібності розвиваються, і нам не раз послужать, зокрема і в часи випробувань.
Пам’ятайте про принцип регулярності, збалансованості й щоденного ритму турботи — це найкращий спосіб запобігання виснаженню.
Важливо не тільки давати мозку те, що він потребує, але і НЕ ДАВАТИ ЧИ ОБМЕЖИТИ ШКІДЛИВЕ — йдеться не лише про психоактивні речовини, зокрема алкоголь, але і про НАДМІР новин, соціальних мереж, шуму і т. Ін.